Amber essig dating carl vandagriff

Rated 4.41/5 based on 876 customer reviews

'J The commencement ceremony is an important occasion not only for you but for other graduates, families, and friends. Gulley Rehabilitation Administration and Services Jean Hakizimana Agribusiness Economics Mary Ann Hall Communication Disorders and Sciences Nancy Hanna-Somers Forestry Beverly Smith Hardnett Rehabilitation Administration and Services Kihm A. Ives Animal Science Marek Janusz Jacyno Biological Sciences Glenn P. Lam Mathematics Annie Margaret Lanier Rehabilitation Administration and Services Gwendolyn J. O'Connell Cary O'Dell Paul Anthony O'Dwyer Michael Jay Olson Scott Albert O'Neill Rodney L. Robertson Kristine Lynn Robinson Carol Ann Rose cum laude Russell Monty Rose Dawn Rosenquist Jeff T. Saliture Roxanne Kosmitis Schaal Julia Rose Schaefer Dawn M. Quisenberry, Associate Dean for Academic Affairs, College of Education Commencement Address Theodore Flickinger, Executive Director, Illinois Association of Park Districts Presentation of Candidates and Conferring of Degrees John C. Janet Lynn Dutton William Mark Dyas magna cum laude Lisa Marie Eason Renee Lynn Eberhard George Eckert Charlene Crawford Edmonson Michael Darrin Ehrat magna cum laude* Elanie Elbling Jimmy Ellis Jana L. Grady Michele Anne Graham Angela Jean Grasher Bridgette Maxine Graves James Clinton Graves Sheri Elizabeth Graves Carl D wight Green Carol Y. Haberkorn Zina Hazim Habib Linda Aaron Haines Kevin Ray Haley Shirley Ann Hall Thomas Patrick Halpin Marcia Denise Hamm summa cum laude Terry 0. Haroldsen Robert Lewis Harris cum laude Gary Philip Hart cum laude Molly Nell Hart Pamela Jean Hartman Richard W. Mc Fall Gavin James Mc Ghee Larry Dale Mc Kimm Russell L.

**W 351 * Commencement May 11, 12, and 13, 1990 Southern Illinois University at Carbondale When its doors were first opened in 1874, Southern Illinois University at Carbondale was a place where teachers and scholars believed that their graduates should be prepared to make useful contributions to the health and strength of society. Outstanding departments, dedicated faculty, thorough and often inspired instruction, and a thoughtful blending of old wisdom with new knowledge have become the hallmarks of the University. Leftwich Engineering John Mitchell Lewis Administration of Justice Swee Lan Lim Computer Science Wei Yu Lin Biological Sciences Jacqueline Lundberg Geology Stephan John Magnelia Zoology Munir Mahmood Mathematics Rebecca Browning Mandrell Mathematics Mario J. Miller Ian Barry Mitchell Jennifer Lynn Modesitt cum laude Sean Gill is Monday Angelique Amia Moore David James Morey Jerone C. Knowlton, Chair, Department of Physical Education John R. Ewing, Chair, Department of Special Education John S. Fermanich magna cum laude Christina Marie Ferrari Marinda A. Hegarty cum laude Gina Marie Heiligenstein cum laude* Daniel J.

Bussen Rehabilitation Counseling Dietra Cage Rehabilitation Counseling Kevin W. Carroll Rehabilitation Counseling David Orlo Carter Botany Ben Chang Engineering Sivananthan Chelliah Computer Science Boon Khing Chen Computer Science Gloria Mwenya Chola Animal Science Soo Yean Chua Economics Suzanne L. Cielak Rehabilitation Administration and Services Areti A. Leander Veronica Lee Sonia Lynn Leslie Joellyn Sue Lessen Lisa G. Maule Susan Michele Mayberry Michelle Delhaute Mc Gowan Cathryn Marie Mc Guire Shari Lynn Meinhold Michael Steven Miles Diana Patricia Mivelli Veda Louise Moore Wesley Victor Morse Laura Carol Mueller Dina Michele Murdock Terrence M.

Bunte Animal Science Amy Burt Speech Communication Jennifer Lynn Bush Zoology Cheryl A. Harvey Megan Elizabeth Hauck Kathleen Dawn Henkel Amy Jayne Henrichsmeyer Holly Elizabeth Herring Brian P. Hinthorne magna cum laude Beth Ann Hoffman Terri Rae Hogue Lesley Gail Huggins John William Humphrey Clarisa Yvette Hunt Lisa Ann Hyden Kim A. Lantz John William Larson Jacqueline Elaine Lay Christine F. Welch Jonathan Sabin Welch Michael Vance Welge Michael David Wellcome magna cum laude Julie A.

Adamopoulos Biological Sciences Chris Edward Adams Engineering David Lee Adams Rehabilitation Counseling Jannie Paulette Adams Geology 21 Nisar Ahmad Agricultural Education and Mechanization Richard Jay Akes Geology Nora Tarquinee Akins Rehabilitation Administration and Services Sami A. Albarracin Mining Engineering Ndubisi Samuel Amadi Agricultural Education and Mechanization Edward G. Tharps Alasandrie Theseira summa cum laude Douglas Craig Thoburn cum laude James Eric Thomas cum laude Jerome Thomas Walter Wayne Thomas Daren Thompson Julius Cornelius Thompson, Jr. Whipple Sharon Mae Whitaker Carrie Lang Wichman Beverly Ann Wilbur Scott Alan Wilbur Ann S. Wilson cum laude Mona Lisa Wilson Robert Alan Wilson cum laude W. Galanos, Chair, Department of Electrical Engineering Albert Kent, Chair, Department of Mechanical Engineering and Energy Processes Y.

Abdurrahim Engineering John Olaitan Abolaji Agricultural Education and Mechanization Maria G. Taylor Rayfield Taylor cum laude Dennie Elthridge Templeton m Michael Jon Terry Harvey W. Alan Paul Wirtanen magna cum laude Jill Renee Wisely Cherise Lynn Witters Renata A. Shepherd, Vice President for Academic Affairs and Research Introduction of Commencement Speaker and Presentation of the Alumni Achievement Award by the College of Engineering and Technology on Behalf of the SIU Alumni Association Juh Wah Chen, Dean, College of Engineering and Technology Michael A. Sutton, Associate Professor, Mechanical Engineering, University of South Carolina Presentation of Candidates and Conferring of Degrees Vice President Benjamin A. Das, Chair, Department of Civil Engineering and Mechanics Glafkos D. Barry David Stuart Bauer Robert Tozour Bauer magna cum laude Kenneth Urban Baum Christopher Thomas Baumgartner David F. Bingenheimer Howard Eric Birnbaum William Thomas Bivens cum laude William David Black Jeffrey Todd Blaies Stephen W.

Glasberg Community Development Elmer Eugene Gormley, Jr. Gorski Rehabilitation Administration and Services Daniel J. Simpson Michael David Simpson Troy Eugene Skeeters Mark A. Gooch, Associate Professor, Department of Vocational Education Studies Greetings and Introduction of Platform Party Donald L. Frazier Lisa Jo Frick Virginia Lee Friemann Scott A. cum laude Ninette Monique Houston Bernice Ruth Howard Edward Howard Lonnie Cornelius Howard II Michele Lee Howerton Rebecca Lynn Hoy Gail P. Anne Macklin Koleson Melissa Ann Koonce Michael David Koons Erlinda Flores Koram cum laude Jennifer Dee Korns Rhonda J. Laurel John Patrick Laverty Barry Sandiford Lawton David Guy Lawton Lonnie Layton Terrie L. Matangga James Paul Matthews Nathaniel Matthews Rodney K.

Gerike Geology Eleanor Marie Sieveking Gillespie Geology Keith Raymond Gillman Community Development and Agribusiness Economics Clifford L. Van Speybroeck Gregg Van Vranken Mark Julian Venegas Jeffrey G. Weagly Jack Edward Webber Christine Lynn Weber Charles Ian Weidner Aaron Henry Weiner Mark J. Wieland Kyle Anthony Wiggs Tracy Lynne Williams Gordon Dean Woods Eileen Ann Wucker Kristin Susan Wunderle magna cum laude Matthew P. Zmuda John Zomot Bachelor of Fine Arts Kim Denise Barnfield Daniel J. Culkeen Melanie Jo Eastman Gwendolyn Ann English cum laude Linda E. M., Saturday, May 12, 1990, SIU Arena (Please stand for the Processional and remain standing for the Invocation.) Processional Pomp and Circumstance, Composer Edward Elgar Mary Matthews, Organist Invocation » Billy G. Rick Vance Huff summa cum laude Carolyn Rae Hughes Julie M. Klein cum laude Kelly Dee Kleinert Gerald Erwin Koch William Edward Koff, Jr. Lambert Leonard Coles Langdon Richard Ross Larson, Jr. Larsson David Lowell Lasoff magna cum laude Arturo A. Mitchell summa cum laude Jeffrey Mark Mitchell cum laude Ronald James Mitchell Robert L. Monte magna cum laude Lisa Mae Montgomery Maria Monzon Juarez Julie Ann Moody cum laude* Ward Nelson Moon Christopher J. Moore Mary Joanne Moran Patrick Gerard Morneault Janice Laverne Moslehi cum laude Anthony Joseph Mottola, Jr. Nieves Joseph Nighswander James Nimmons Thomas Patrick Nolan cum laude Richard Dennis Norwood Michael J.

De Moss Mathematics Anna Maxwell Dennis Geology Giorgio Detomi Mining Engineering Prashant P. Dharmarajan Engineering Xiaoning Dong Engineering Yinchao Dong Engineering Steven Andrew Dotson Chemistry James A. Clavin cum laude Deborah Ann Cole John Brendan Collins Kaylyn Butler Conover Carolyn Kay Conrad Vicki Joy Cooke Phyllis C. Derricotte Laura Ann De Runtz Robert Dorr Amy Drovesky Amy Susan Drummond Debi Dee Edwards magna cum laude Denise Marie Eechaute Susan Lynn Everding Glenn Edward Fagaley Jerri Lynn Finney Anne Elizabeth Fisher Vivien J. Goforth cum Laude Ronald William Golon Michelle Lee Good Bridget C. Pomatto Nanette Potee Tina Marie Provenzano Patricia Lynn Relyea Julie Lynn Resnick Steven Wayne Rich Julie Ann Ridgway Loria A. Scully Edmond Daniel Seiler Shad Layne Sellers Cheryl Marie Sewell Julie L. Kathleen Mary Spillane Eva Eileen Spindler Kimberly Stroh Randy T. Richell magna cum laude Cathy Rae Richey magna cum laude Charles A. Robinson Mary Ann Rodgers Margarita Arroyo Rodriguez Timothy Allen Rogers summa cum laude Rayford Roy Rollins Karrie Ann Ronan Brian David Rook magna cum laude Veronica Elaine Ross M. Abdul Salam Frederick Boyd Saltmarsh Jo Ellen Sams Jonathan Eric Santanni Leslie Sapp Mary Eileen Satterfield cum laude David Edmond Sawyer Jennifer E. Schenkel Howard Alan Schmidt Beth Ann Schmitt Suzanne K. Schneider Dean Joseph Schneider Wesley Vincent Schoals cum laude Brian James Schroeder Linda Marie Schroeder Nanette M. Sepe Frank Allen Servos cum laude Craig Lawrence Sewell Leon Buford Sexton Sean T. Shasteen Mary Lou Sheats-Hall Karen Sue Sheets magna cum laude Tyson Mark Shelley James Dwayne Sherland Walter R.

Because this is true, we can point with pride to our alumni, many of whom are distinguished scholars, business leaders, artists, and public servants, and many more of whom are essential to organizations and communities throughout the nation. Marcinczyk Physiology Ioannis Theodoros Marinitsis Engineering Antonette Karen Markowski Geology Mary Beth Martin Behavior Analysis and Therapy Michael Bruce Martinson Agricultural Education Elizabeth Harris Mc Carthy Plant and Soil Science Wesley T. Teresa Ann Hamer Cynthia Sue Hampson Andy Hannon Stewart J. Kledzinski Julie Marie Kornack Melissa Ann Kuman John H. Washburn, Chair, Department of Vocational Education Studies Benediction Billy G. Allen Thomas Jay Allen Martin Lloyd Allison Terrence Robert Allvord Thomas Alois Karen Lynne Amoroso Vasilios Anagnostopoulos Bonnie R. Robert William Dazey George Kervett Dean Jennifer L. Decosta James Huston Deerinwater Mary Jayne Dejesa-Kiwas Stephenie Young Delaney Jeffrey Daniel delatour Reynaldo Cascano De Leon Mary Ann Delvalle Doreen Mary Fitzgerald Denall Brenda Lee Denault Michael Scott Devillo Jennifer L. Heinemann magna cum laude Denise Marie Hejlik Roy Gene Henderson Charles M. Hernandez Priscilla Dali Hertz Arlene Theresa Hethcox magna cum laude Stephen Doyle Heyman James J.

Knowing that classroom learning is only one facet of education, we help students learn to play through intramural sports, training in crafts, outdoor activities for individuals and groups, a variety of musical organizations; learn to help themselves through wellness education, physical fitness train- ing, and counseling; learn to help others through fraternal, community service, political, and volunteer groups; learn to see and know their sur- roundings through hands-on projects, field trips, lectures, and excursions of their own. Mc Cleery Rehabilitation Counseling 2A Gregory Joseph Mc Govern Geology Carol Jean Mc Keown Speech Communication Clement Miller Community Development Gary Dean Miller Zoology Lisa Marie Miller Rehabilitation Counseling Jose Raul Marcano Monasterios Engineering Thomas 0. Hansen Laura Catherine Harder Christopher Hardiman Annette Renee Harper Mary E. Jones Sandra Renee Kabat cum laude Tiffany Alexandra Kalva Ron Kaufmann Steven Glen Kein Charlotte Ann Keller Karen Anne Kennedy Anthony Pierre Kidd Jerry Lee Kindred, Jr. Gooch Recessional Crown Imperial, Composer William Walton Mary Matthews (Please remain in your seat until the Recessional is completed.) 45 College of Education Donald L. Anderson Nancy Jane Anderson cum laude Thomas Joseph Anderson Connie L.

Hayden Public Affairs John Joseph Henderson Public Affairs Kathryn Dianne Homa Public Affairs Carrol Dean Manis Public Affairs Howard V. Ripley Public Affairs Michael Mc Donald Stowe Public Affairs Nancy S. Van Milligen Public Affairs Robert Neale Wingo Public Affairs Brenda Kay Woodard Public Affairs Hamid Zarmandin Public Affairs Master of Science Mohsen Abbasi Engineering Guthbudheen V. Peterson, Dean, Library Affairs, Morris Library Greetings and Introduction of Platform Party Benjamin A. Roger Alan Beckett Arthur Kent Beecher Kay Marie Bell Rebecca Renae Bell cum laude David Lawrence Bennett Alfredo Lopez Bermudez Brodrick Archie Berry Eugene Louis Bertin magna cum laude Bradley George Bijonowski Anthony James Bilello Donald James Billman magna cum laude Cheong Chay Bing Gary W. Boutet David Anthony Bove Wade Arnold Bowman Joseph Benton Boyd Michael J.

Widdiss Art Daniel Ray Williams Theater Stephen Lynn Yard ley Theater Yingxue Zuo Art Master of Music Jomay Quamme Bomber Music Ming Chiang Music Arline Elizabeth Cravens Music J. Foley Music Peggy Garrett-Eggers Music Nor Hayati Hj. Johnson Music Marilyn Rice Medved Music Christine Marie Norman Music Nga Hean Ong Music Jennifer Beck White Music Sung-Sook Kang Yoon Music Daniel M. Azbill Public Affairs Michael Joseph Cassady Public Affairs Tongni Chou Public Affairs Jacqueline Denise Fields Public Affairs Donna Jo Bales Foote Public Affairs Jon Keith Frohock Public Affairs Alan Lee Hallberg Public Affairs Joseph W. Moellering Public Affairs Carla Rich Montez Public Affairs Bobby Scott Myers Public Affairs Marvin Ernest Nowicki Public Affairs Corriece Perkins Public Affairs Vickie Sprague Reed Public Affairs Robert M. Processional Pomp and Circumstance, Composer Edward Elgar Mary Matthews, Organist Invocation Kenneth G. Bottorff Curtis Paul Boudreaux Troy Bounds Monte John Bourn Michael A. Bragg Elvie Branch Robert Mark Brantley James Robert Braun cum laude Kevin R.

Leave a Reply